Видове кабели

Каква е разликата между всичките видове Ethernet кабели?

UTP - следва снимка - цветни 4 по две жици, усукани всяка със цвета си - оранж,бялооранж, зелено,бялозелено, синьо,бялосиньо, кафяво,бялокафяво.


FTP - същия кабел като UTP само че има изолация от станиол на всички кабели и една допълнителна неизолирана жица за заземяване, закрепване и други цели при свързването на кабела към различни системи и мрежи


Всеки който е поставял в своя компютър широколентова интернет връзка какъвто е кабелът или DSL е използвал Ethernet кабел. Ethernet кабелите са стандартни кабели, които обикновено се използват да направят връзка между модема и рутера, както и да свържат рутера с компютърната мрежова интерфейсна карта (NIC). По тип тези кабели обикновено са неразличими за око на непрофесионалист, но не всички Ethernet кабели са еднакви.

Главни категории на Ethernet кабелите.
Ethernet кабелите се развиват от самото начало на Ethernet стандарта през 1985 г. Има много различни видове категории Ethernet кабели, всяка от които има различни спецификации. Част от тях са – екранировка за електромагнитни смущения, скорост за предаване на данни, обхват на честотната лента и честота, необходима за постигането на тази скорост. Разбираемо е, че е много лесно да се объркаш, при разглеждане на всички възможности за Ethernet окабеляване. За щастие, категориите на кабела обикновено са ясно написани върху опаковката на самия кабел, така че да няма съмнения какъв точно кабел се използва в конкретния случай. Има някои определени видове кабели, които са признати за общи индустриални стандарти. Това ръководство ще опише някои от най-често срещаните категории за Ethernet кабели, които се срещат в съвременните мрежи.

Категория 3.
Трета категория Ethernet кабели, позната още като Cat 3 или телефонна връзка, е една от най-старите форми на Ethernet кабели, използвани все още и до днес. Това е неекранирана усукана двойка или така нареченият UTP кабел, който може да поддържа 10 мегабита за секунда пренос на данни или гласови трансмисии. Максималната възможна честотна лента е 16 MHz. Cat 3 кабелите достигат своя пик на популярност в ранните години на деветдесетте, тъй като се превърнаха в стандарт за компютърните мрежи. С появата на по-бързия Cat 5 кабел, Cat 3 изпадна от стълбицата на фаворитите. Той все още се използва в телефонни линии two-line, ISDN или по-старите 10BASE-T Ethernet инсталации.

Категория 5.
Категория 5 или Cat 5 Ethernet кабели са наследника на по-ранния Cat 3. Както и Cat 3, това е UTP кабел, но той е способен да поддържа доста по-висока скорост на трансфер на данни. Cat 5 кабелите поддържат 10/100Mbps скорост, което означава, че кабелите могат да поддържат от 10 мегабита до 100 мегабита скорост в секунда. 100 мегабитовият кабел е познат още и като Fast Ethernet. Cat 5 кабелите са първите въведени Fast Ethernet кабели. Те могат да бъдат използвани още и за телефонен сигнал и видео, като допълнение към Ethernet данните. Тази категория по-късно бе заменена от още по-новата Cat 5e кабели.

Категория 5е – класика в жанра
Категория 5е или Cat 5e стандарт е подобрена версия на Cat 5 кабелите, които са оптимизирани за намаляване на ефекта crosstalk или нежелано предаване на сигнали между информационни канали. Тази категория работи с 10/100 Mbps and 1000 Mbps (Gigabit) Ethernet и се превръща в най-широко използваната категория в Ethernet кабелите, достъпни на пазара. Докато Cat 5 е често срещан при вече съществуващите инсталации, при новите Cat 5e напълно го заменя. Макар, че и двата вида кабели съдържат четири усукани двойки проводници, Cat 5 използва само две от тези двойки за Fast Ethernet, а Cat 5e използва всичките четири, които позволяват вече така наречените Гигабит (Gigabit Ethernet) скорости. Честотната лента също се увеличава на 100 MHz. Cat 5e кабели са съвместими с Cat 5 кабели и могат да бъдат използвани във всяка модерна мрежова инсталация.

Категория 6 – за мечтатели
Една от главните разлики между Cat 5e и по-новата Cat 6 е увеличаването на производителността. Докато Cat 5е кабелите могат да поддържат Gigabit Ethernet скорост, Cat 6 кабелите са сертифицирани да поддържат Gigabit Ethernet с честотна лента до 250 MHz. Cat 6 кабелите имат няколко подобрения, включително по-добра изолация и по-дебело медно жило. Всичко това осигурява по-добро съотношение между шума и сигнала и ги оправи много по-подходящи за среди, в които може да има по-високи смущения на сигнала. Някои Cat 6 кабели са налични и в екранирана усукана двойка (STP) форми и в UTP форми. Въпреки това, за повечето приложения, Cat 5е кабелите са адекватно решение за Gigabit Ethernet, а и са далеч не толкова скъпи колкото са Cat 6 кабелите. Cat 6 също са очаквано съвместими с Cat 5 и Cat 5e кабелите. Все още няма достатъчно активни устройства, които да се възползват от възможностите на този кабел.
Категория 6а – за оптимисти
Категория 6a кабели или подсилените кабели от категория 6, осигуряват скорости за пренос на данни от 10 000 Mbps (10G) и на практика удвоява максималната пропускателна способност, на 500 MHz. Кабелите от категория 6а, обикновено се предлагат в STP форма и като резултат от това, трябва да се ползват специализирани конектори, които заземяват кабела. Скъпо решение, но пък след години ще е категоричен избор за напреднали.

Категория 7.
... или Cat 7 са познати още и като Клас F. Те са напълно екранирани кабели, които осигуряват скорост по-висока от 10 Gbps (10 000Mbs) и честотни ленти над 600 Mhz (понякога достигащи 1200 и нагоре MHz). Cat 7 кабелите се състоят от специален външен екран и екранирани усукани двойки (SSTP) проводници. За разлика от Cat 6 обаче, слоевете на изолация и екраниране съдържащи се в Cat 7 са още по-претенциозни и повече. За съжаление при този вид екраниране, лабелите са по-дебели, по-обемни и не толкова гъвкави. Всеки един от слоевете екранировка трябва да бъде заземен, защото в противен случай производителността може да се намали до толкова, че скоростта да е по-лоша дори и от категория 5 кабели. Точно поради тази причина е много важно да се разбират и да се знаят какви точно конектори трябва да се използват в краищата на Cat 7 кабели. Без професионално заземяване на сградната инсталация, тази категория по-скоро би съсипала скоростта на мрежата отколкото да я подобри спрямо 5е.

RE: Каква е разликата между всичките видове Ethernet кабели?

С всяка следваща категория се наблюдава растеж на скоростта за пренос на данни и трафик. За пълна бъдеща мрежова инсталация са препоръчителни високите категории кабели, но тогава и само тогава, когато всички компоненти на мрежата са способни да поддържат скоростта и са от съответната категория и вид. В противен случай, независимо от скъпите кабели, скоростта която ще поддържате ще бъде само толкова, колкото е най-бавната част от Вашия хардуер в мрежата.

Ethernet кабелни конектори.
Краищата на Ethernet кабелите, които дефакто се свързват в NIC, рутер или друг вид мрежово устройство са познати под няколко имена. Модулен конектор, жак или плъг са най-често използваните термини. По-късите Ethernet  кабели, обикновено се продават с вече инсталирани конектори (пач кабели), но тези за потребителски инсталации, за които са необходими големи дължини от кабел, конекторите се налага да бъдат допълнително монтирани в краищата.
Най-често срещания тип конектори за Ethernet инсталации е RJ-45. Официално е познат като 8Р8С, но този термин се използва значително по-рядко в областта, от колкото краткото му название RJ-45. От категория 3 до категория 6, всички използват RJ-45, но за Cat 7 е необходима специализирана версия на RJ-45, която е в няколко разновидности и не е стандартизирана.
Има две стандартни подредби на цветовете по пиновете като конфигурация за RJ-45 конектори: Т568А и Т568В. Двете цветови схеми са известни като схема А и схема Б (това ще бъде описано в друга тема) и на финала правят едно и също, чисто електрически.
Просто правило: Избирате си една цветова схема от двете, която ви харесва по вкус и използвате САМО нея от началото до края!
При всички положения, спецификациите на кабела, независимо от коя категория са, дали са екранирани или не, дали трябва да бъде заземен или не, трябва задължително да отговаря на спецификациите на конектора. За тези които са объркани или несигурни в кримпването и инсталирането на кабелите ръчно, най-добре си купете кабели, които вече имат инсталирани конектори на тях (пач кабели).

Още разсъждения на тема Ethernet.
Има няколко важни съображения, които засягат всички Ethernet кабели. С увеличаването на дължината на кабела, скоростта за пренос на данни и честотната лента намаляват, така че колкото по-къс е кабела, толкова по-добре се отразява на скоростта. За 10/100/1000BASE-T мрежи, които включват максимална скорост от 10, 100 или 1000Mbs, включващи всички гореспоменати типове кабели, с изключение на категории 6а и 7, 100 метра кабел е максимума, преди сигнала да се развали. За кабели от категория 6а, достигащи до 10Gbps скорост, 55 метра дължина на кабела е максимума, но дори и тази дължина се допуска само при много добри условия или области с много ниска зашуменост.
Има и някои други условия по отношение на свързването на кабелите, който може да усложни избора на категория. Някои кабели са посочени като пач кабели, докато други са назовани кръстосани пач кабели. Дори кръстосаните и пач кабелите да изглеждат по един и същи начин, те функционират различно. Пач кабелите завършват с един и същи стандарт конектори от двете страни. Конекторите, подходящи за пач кабели могат да се ползват за Т568А или Т568В стандарт, но краищата и на двата кабела трябва да бъдат еднакви. От друга страна, кръстосаните кабели трябва да завършват задължително с Т568А конектор от единия край и с Т568В от другия. Пач кабелите се използват да свързват устройства към суич или рутер. Кръстосаните кабели се използват за да свържат два компютъра без изградена мрежа между тях.
Кръстосаните кабели се използват САМО за специални приложения и са по-скоро изключение при връзка. Ако не ви трябват изрично – бягайте от тях!
Други важни особености в Ethernet кабелите са – дали са съставени от твърди или многожилни проводници. Кабелите с твърди проводници имат една твърда жица за проводник. Те са най-добри за фиксирани жици в стените или в структурата на сградата. Единичните проводници са достатъчно здрави за да се провесят в стенни розетки и пач панели.
Гъвкавите кабели (пач кабели) се състоят от няколко, типично седем усукани жички, увити една около друга за да образуват един проводник. Гъвкавите многожилни проводници се използват за връзка между розетка и компютър. Те често се прегъват и подритват и трябва да са гъвкави.
Ако не предвиждате да изграждате цяла мрежа, за връзка на компютър със суич или рутер е най-бързо и лесно да си вземете пач-кабел с подходяща дължина. Щрак – щрак, готово!

друга статия за същото с малко картинки


UTP или FTP кабел за домашната или офис LAN мрежа?

Когато са мислени стандартите за кабели UTP, FTP, STP и SFTP преди около 40 години всичко е било в почти идеални условия. Какво имам в предвид…  Електрониката и електрическите уреди не са били толкова напреднали и разпространени. Съответно електромагнитните излъчвания (смущения) са били минимални. В онези дни са се съобразявали предимно с мощните електирически кабели и радио и тв. сигнали. Днес сме заобиколени от куп кухненски, домакински уреди, мобилни устройства, дори и играчки. Повечето излъчват електромагни вълни, с което влият на качеството на сигналите в кабелите.

UTP кабелът е най-прост от всички съвременни кабели, с които се изграждат съвременните LAN компютърни мрежи. Състои се от 4 усукани двойки проводници. Често съм виждал квартални разбирачи да ползват само две двойки, защото само те са нужни за комуникацията! Да, ама не – тези две “излишни” двойки намалят многократно смущенията! В гигабитовете мрежи задължително се ползват всички проводници в кабела! Това, че днес ви стигат 1о mbps, не значи, че утре няма да ви е нужна по-висока пропускателна способност. Но когато преносната среда не ви я позволява е доста труно да я постигнете и започват големи главоболия. Та този кабел е “нормалният” кабел за изграждане на малки компютърни мрежи. Масов е и много евтин. За съжаление с ниската му цена приключват предимствата. Тъй като 99% от хората гледат цената, производителите се стараят да я намалят. Разбира се за сметка на качеството и с малко инженерни хитрости. От много време е известно, че променливият ток не се “движи” по целите, а по външната повърхност на продовниците. Затова братята китайци, когато произвеждат евтини кабели не ги правят от мед, а ги помедняват. Това са CCA кабелите, т.нар. боклуци. Медта е скъп метал и с добри електричестки показатели… Освен това, когато влагаш много материал, какъвто и да е той оскъпяваш кабела. Затова можеш да го направиш с една идея по-малък обем и едва ли в някое село ще разберат защо им продаваш толкова евтин кабел. Вече получихме евтин UTP кабел на цена 20 стотинки на линеен метър. Полагаме 80 метра от него в супер новият и готин бизнес център, за да свърже компютър Х до компютър Y. Кримпваме го и слагаме в мрежовите карти. Слагаме някакви IP адреси на машините и пускаме пинг. Всичко е перфектно! Комуникация има. Само че от време на време се губи по един пакет, особено, ако вдигнем големината на пакетите. Нашият супер евтин кабел започва да показва качествата си! Дори още не сме го натоварили на максимум! Започваме да четем какво пише на кутията/фактурата/самия кабел: High Quality UTP cat 5E CCA 26AWG Cable. Разбира се питаме чичо Гугъл (Гошо по български)  какво значи всичко това. Пропускаме “Високо качество”.

    UTP – unshielded twisted pairs (незащитени усукани двойки). Ах, щеше да е готино, ако кабелът е защитен, но не е.
    CCA – copper cladd aluminum (помеднен алуминий).  Мда, споменах по-нагоре за този трик. Алуминият е по-евтин, по-лек, по-крехък, при кримпване се окислява предимно той… Като цяло добре, че съществува скин/повърхностният ефект.
    5Е – това е категорията на кабела. В нея се съдържат характеристиките, на които трябва да отговаря кабела.  Всички масови кабели са маркирани като такива, но ако прочетем внимателно спецификациите за категоризиране ще разберем, че малка част от тях отговарят. Максималната  му препоръчителна работна честота е 10о MHz, a максималната пропускателна способност при 1000BASE-T Ethernet е гигабит в секунда! … и пише AWG24!
    26AWG – american wire gauge (сечението на кабела). Мечо пух  е казал: колкото повече, толкова повече! Как стана, така, че кабеала е cat. 5е и 26AWG? – Да си кажа честно – не знам. Всъщност излъгах. Знам. Не е cat. 5e! (За непросветените26AWG е по-малко от 24AWG, 0.4 срещу 0.51).

UTP кабел

UTP кабел

Вече знаем, защо е евтин този кабел и че не е много качествен. Въпросът е къде, как и можем ли да го използваме? -Аз лично не го използвам. Не защото е евтин. Продава се и малко-скъп, но изцяло отговарящ на спецификациите UTP кабел. Както започнах, в началото на компютърната ера е било по-различно. Този незащитен кабел може да докара главоболие на много хора, защо електромагнитните смущения в днешно време са прекалено много, а в бъдеще ще стават още повече. Ако го ползвате, избягвайте поне при големите разстояния. На практика в миналото UTP ми е създавало проблеми при дължина под 30 метра. Аз лично, не бих го използал в никакъв случай на разстояние повече от 40-50м. при никакви условия, въпреки, че стандарта позволява доста повече!
FTP кабел

FTP кабел

FTP кабелът от своя страна е вече защитен с фолио, за ограничаване на електромагните интерференции. Съответно в съвремието ни е по-подходящ. Особено при по-големи разстояния. Разбира се при него пак трябва да са спазени всички параметри на категорията, за да бъде качествен! Той е моят избор за изграждане на локални мрежи.